Strava, péče, bydlení 

 

 

 Strava

 

Vhodné je do pitné vody přidávat  Acidomid K,

který lze jednou za čas prostřídat s FORTICOATem.

= prevence bakteriálních chorob a kokcidiózy -POZOR-NENÍ LÉČIVO!

pokud je již králíček nemocen, je potřeba ihned zahájit léčbu !

Acidomid K: přidává se do pití (napáječky) 2,5ml/250ml vody.

Forticoat: přidává se v poměru 2-3 ml/1L vody.

Forticoat podporuje trávení, chrání před vznikem zažívacích problémů

či dochází k jejich zmírnění.

 

AMIVIT (Benefeed)

Vynikajíci jako doplněk stravy, který podáváme našim králíčkům.

Obsahuje důležité aminokyseliny a vitamíny.

 

 

Preventivní proléčení proti kokcidióze:

Proti kokcidióze se nedá očkovat, každý králíček má v určitém poměru kokcidie v sobě, a záleží na celkovém stavu a imunitě zda-li se přemnoží a propukne onemocnění či nikoli.  Nejvíce náchylní jsou mláďátka při přechodu z mateřského mléka na pevnou stravu a při odstavu. Mláďátka lze preventivně proléčit - Sulfacoxem T, ESB3 Bio, Baycoxem 2,5%, Trisulmix liqidae  dle návodu. Po proléčení je vhodné rozmíchat do pítka probiotika-prebiotika - Bio-Lapis od Protexinu, který pozitivně ovlivňuje střevní mikroflóru, dále obsahuje enzymy, vitamíny a elektrolyty, které rehydratují organismus, proto bychom na něj neměli zapomínat a měli bychom jej častěji přimíchávat do pítka (bez Acidomidu). Při trávicích potižích a po léčbě antibiotiky je výborný přípravek Professional, který rychle obnovuje mikroflóru střeva. Je vhodné čas od času preventivně proléčit i dospělé jedince, většinou v období jara a podzimu. Též samičky před připuštěním, aby nebyly nositeli kokcidií a nenakazili svá budoucí miminka. V době proléčování nepodáváme "měkkou-zelenou" stravu!!! Ani Acidomid K do pítka. Probiotika-prebiotika - Bio-Lapis od Protexinu či  PRORABBIT od InProCo doporučujeme podávat i dospělým jedincům.

 

 

Spolykané chlupy:

V období línání králíček může spolykat při čištění srsti více chlupů, proto pozor na kočičí pasty či pasty pro hlodavce , které se podávají pro vytrávení  bezoárů (smotků chlupů). Tyto pasty  jsou absolutně nevhodné pro králíčky, neboť mohou udělat více paseky než užitku. Králíček má dlouhý trávicí trakt oproti masožravcům, pro které je tato pasta vyráběná. V tomto případě opět doporučujeme Bio-Lapis od Protexinu.

 

 

Základní potrava - seno

Podporuje trávení, obsahuje důležité balastní látky,vápník a hořčík.

Nesmíme dát králíčkům nedosušené  a "neodpočaté" seno- způsobuje koliku!

 

Krmná směs

Obsahuje zrna různých druhů obilí, vločky, slunečnice, svatojánský chlebík ... a zeleno - hnědé granule, které se sestávají z lisovaného sena, obohacené o vitamíny a minerální látky. Krmná dávka: Dospělému jedinci stačí 1x denně krmná směs podávaná ve stejnou hodinu, maminkám s mláďátky ráno a večer též ve stejný čas, nesmíme zapomínat na seno, to musí být neustále k dispozici.

Dobré značky: 

JR Farm, Supreme Petfoods, Harrison Pet, Beaphar, Cunipic, Versele-Laga, Vitakraft, Apetit, Mifuma (dříve pod názv.Ovator), Berkel, Havens  ;)

 

My krmíme: Krauterkanin MIFUMA (dříve pod názv.OVATOR) - bylinková směs, Schaukanin MIFUMA - výstavní směs, HAVENS Premium Fiber Mix, VERSELE LAGA Nature, V.LAGA Crispy, Classic Cuni, BERKEL Schaukanin, BERKEL Angora, WITTE MOLEN komplet.krmivo pro králíčky, APETIT SUPER H., APETIT ZK.,  GREENWOODS, BEAPHAR, GENESIS                                                    

SELECTIVE JR, CUNIPIC Junior Rabbit -výborný pro mláďátka ;)

Krmení jim čas od času prostřídáme, :)

                             Berkel Schaukanin                                 Witte Molen

 

                             Apetit Super H                                             Apetit ZK

 

 

        selective jr                                                        cunipic            

 

                            Greenwoods                                      Beaphar-velmi chutné                 

 

                         Versele Laga-Nature                           Versele Laga-Crispy                                                                 

 

Genesis  

 

Nepodávat granule s kokcidiostatiky (KKS) - obsahují antikokcidikum! Tím si králíček vytváří rezistenci na kokcidiostatika. Většinou se těmito granulemi krmí masná plemena, která žijí velmi krátce a  též jimi krmí i velkochovatelé. Nepodávat výkrmovou směs pro masná plemena králíku! Králíčci potom rychle rostou a nabývají velké váhy.

 

 

"Zelené" krmení

Ze zahrádky - mrkev, mrkvová nať, listy ředkve, salát, jablka ...

Na zelenou potravu králíčka učíme až od 3 měsíce věku postupně a v menších dávkách! Aby nedocházelo k nadýmání, a u citlivějších jedinců i k průjmu. Pokud taková situace nastane, je vhodné zakoupit u veterináře Bio-Lapis od Protexinu (probiotikum, prebiotikum) a sáček (2g) rozpustit v 50 ml vody, a nalít do 100 ml napáječky nebo PRORABBIT od InProCo a nechat králíčka vypít, (dáváme do malé napáječky z důvodu, aby králíček probiotika co nejdříve vypil.  Až do vymizení příznaků průjmu podáváme 1x denně.  Při trávicích potižích, průjmu a po léčbě antibiotiky je výborný přípravek Professional, který rychle obnovuje mikroflóru střeva (1g se rozmíchá ve 100ml napáječce, 1x denně). Pokud však do 4 dnů (u mláďat do 2 dnů) nevymizí, vyhledejte veterináře!! V případě potřeby ho kontaktujte ihned!!

Pokud králíček dopije probiotikum-prebiotikum, vrátíme se ke klasicky podávané tekutině - 2,5ml Acidomidu K/250ml vody.

 

 

Na hlodání

Králíčci musejí stále něco hlodat, při čemž si obrušují stále dorůstající řezáky.

Vhodné jsou čerstvé větvičku buku, vrby, jedle. Ale také tvrdý suchý chléb.

 

 

 

 Vakcinace

 

Doporučujeme králíčky očkovat proti králičímu moru a myxomatóze vakcínou MYXO-RHD (Nobivac), revakcinace jednou za rok, která je šetrná, a králíček je chráněný po celý rok jak proti králičímu moru, tak proti myxomatóze. Pokud možno, doporučujeme vakcinovat na jaře.

 

 

 Péče

 

 O srst a tělo

Králíčci si drží srst v čistotě sami, jen v době línání potřebují od nás trochu pomoci vhodným nepříliš tvrdým kartáčem. Ale pokud máte doma Teddíka či Teddy beránka, je dobré pravidelně  pročesávat, aby srst nezplstnatěla a nebyla "zacuchaná".

Králíčka NIKDY NEKOUPEJTE!: může prochladnout, a při nedokonalém proschnutí srsti hrozí riziko plísně! Již se prodávají ve zverimexech tzv."šampónky" na králíčky= NEPOUŽÍVAT!

Kartáček s kuličkami, díky kterým nedochází k poranění kůže králíčka.

 

Štětinkový kartáč-díky štětinkám nedochází k poranění kůže 

a je vhodný i pro krátkosrstá plemena králíčků ;)

 

Stříhání drápků

Někdy je potřeba králíčkům zkrátit drápky speciálními kleštěmi. Rohovina se nesmí rozštěpit!

Drápky nezkracujte příliš, neboť můžete králíčkovi způsobit bolest. Pokud si na to netroufáte sami, obraťte se na veterináře.

 

 

 

 Bydlení

 

 Správná klec a podestýlka

By měla být min. 80 x 50 x 40 cm, nejlépe však 100 x 52 x 40 cm, k tomu napáječka, jesličky na seno, miska na papání, spací boudička a toaletka.

Vhodná podestýlka jsou hobliny či slaměné hobliny (my používáme hobliny TierWohl Classic , TierWohl Super, ProfiBed a slaměné hobliny Limara), do toaletky peletky či Asan. Pokud zvolíte kobereček, je vhodné nejdříve králíčka naučit na toaletku, aby nedělal svou potřebu právě na daný  kobereček a především, aby ho nekousal

Pokud máte "chlupáčka", jsou vhodné peletky, které se nedrží na srsti jako hobliny ;).

Bezprašné, voňavé hobliny ;)

 

Slaměné peletky-Porta Pellis

 

 

 

Výběh na zahradě

Králíčci milují, pořádně se vydovádí a přitom je nemusíme stále hlídat. Min. rozměry 2 x 2 metry (stačí pro 3 králíčky).

Pletivo však musíme min. 30 cm zapustit do půdy, aby se nám králíček nepodhrabal. Pletivo musí být i svrchu,aby byli králíčci lépe chráněni. Část výběhu je zastřešeno -ochrana proti sluníčku a dešti. A nezbytná je také  spací, odpočinková boudička.